Αναλυτικά το κείμενο της ερώτησης έχει ως εξής:
Επίσης είναι γνωστό ότι το καθεστώς χαμηλότερης αμοιβής για τους νέους συμφωνήθηκε στην αρχή του 1ου προγράμματος από την Υπουργό Εργασίας κα Κατσέλη και την τρόικα ως κίνητρο προκειμένου να δοθούν ευκαιρίες πρώτης εργασιακής εμπειρίας και απασχόλησης στους νέους στον ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ, το ποσοστό ανεργίας των οποίων ξεπερνούσε το 55%.
Επειδή επίκειται η εφαρμογή ενός προγράμματος Κοινωφελούς Εργασίας 30.000 θέσεων που απευθύνεται σε ΟΤΑ (Δήμους και Περιφέρειες) και
επειδή ανακοινώθηκε από τον ΟΑΕΔ ότι οι αμοιβές για τους κάτω των 25 ετών θα είναι 431,75€ καθαρά αντί 495,25€, ενώ δεν πρόκειται για εργασία στον Ιδιωτικό Τομέα αλλά σε ΝΠΔΔ για τα οποία δεν υφίσταται ανάγκη κινήτρων για απασχόληση Νέων εργαζομένων.
Ερωτάσθε κυρία Υπουργέ
Γιατί δεν εφαρμόζετε την “εντολή” του Π/θ για ίσες αμοιβές των εργαζομένων κάτω των 25 ετών, με τους άνω, όταν μάλιστα πρόκειται για εργασία σε Νομικά Πρόσωπα Δημοσίου Δικαίου και όχι σε Ιδιώτες για να υφίσταται θέμα κινήτρων;